AT15-12PD-BM02
Mfr.Part #
AT15-12PD-BM02
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Insulation Height :
1.185 30.10mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Brown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67
Number of Positions :
12
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Automotive, Industrial
Number of Rows :
2
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Type :
Male Pin
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tray
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Insulation Material :
Thermoplastic
Series :
BoardLock™ AT
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
AT15-12PD-BM02
Amphenol Sine Systems AT15-12PD-BM02
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.185 30.10mm Height