AT15-12PB-BM03
Mfr.Part #
AT15-12PB-BM03
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Stock
394
In Stock :
394
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
1.185 30.10mm
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Post :
Tin
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions :
12
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
AT15-12PB-BM03
Amphenol Sine Systems AT15-12PB-BM03
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole Tin Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.185 30.10mm Height