AT13-12PC-BM04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT13-12PC-BM04
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
250V
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Cable/Wire
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Applications :
Automotive, Industrial
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Solder
Ingress Protection :
IP67
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Color :
Green
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Circular
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
1.390 35.30mm
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic
Series :
BoardLock™ AT
Datasheets
AT13-12PC-BM04
Amphenol Sine Systems AT13-12PC-BM04
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.390 35.30mm Height