AT13-08PC-BM01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT13-08PC-BM01
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER R/A 8POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Tray
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Insulation Color :
Green
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Height :
1.390 35.30mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
BoardLock™ AT
Number of Rows :
2
Applications :
Automotive, Industrial
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
8
Factory Lead Time :
12 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.358 (9.10mm)
Connector Type :
Receptacle
Ingress Protection :
IP67
Termination :
Solder
Fastening Type :
Latch Holder
Datasheets
AT13-08PC-BM01
Amphenol Sine Systems AT13-08PC-BM01
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 8-Position Board to Cable/Wire 1.390 35.30mm Height