ASRM12JA150R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASRM12JA150R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reference Standard :
IEC60115-1
Additional Feature :
IEC60065, FLAME PROOF
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.7 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
ASRM
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Resistance :
150Ohm
Datasheets
ASRM12JA150R
FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,