AS4C64M16D3LB-12BINTR
Mfr.Part #
AS4C64M16D3LB-12BINTR
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
96-TFBGA
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
R-PBGA-B96
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Surface Mount :
yes
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Terminal Pitch :
0.8mm
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Number of Terminations :
96
Memory Type :
Volatile
Memory Format :
DRAM
Access Time :
20ns
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Memory Interface :
Parallel
Clock Frequency :
800MHz
Published :
Organization :
64MX16
Memory Size :
1Gb 64M x 16
Supply Voltage :
1.35V
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Ports :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
9mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Length :
13mm
Memory Density :
1073741824 bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V