AS4C128M8D3-12BIN
Mfr.Part #
AS4C128M8D3-12BIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
78-TFBGA
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 78FBGA
Stock
162
In Stock :
162
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Memory Size :
1Gb 128M x 8
Memory Width :
8
Number of Pins :
78
HTS Code :
Package / Case :
78-TFBGA
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Surface Mount :
yes
Published :
2014
Operating Supply Voltage :
1.5V
Clock Frequency :
800MHz
Organization :
128MX8
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Supply Voltage :
1.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Memory Interface :
Parallel
Memory Format :
DRAM
Density :
1 Gb
Number of Functions :
1
Memory Type :
Volatile
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
78
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
10.5mm
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Address Bus Width :
14b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.2mm