AS4C128M16D3L-12BCN
Mfr.Part #
AS4C128M16D3L-12BCN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Package / Case
96-TFBGA
Description
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Alliance Memory, Inc.
Product Category :
Memory
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Number of Terminations :
96
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Package / Case :
96-TFBGA
Published :
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Length :
13mm
Surface Mount :
yes
Memory Format :
DRAM
Operating Supply Voltage :
1.35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
Volatile
Organization :
128MX16
Memory Size :
2Gb 128M x 16
Memory Width :
16
Height Seated (Max) :
1.2mm
Clock Frequency :
800MHz
Number of Pins :
96
Supply Voltage :
1.35V
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.8mm
Density :
2 GB
Number of Ports :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Access Time :
20ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Interface :
Parallel
Number of Functions :
1
Address Bus Width :
14b
Operating Temperature :
0°C~95°C TC