AS1369-BWLT-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS1369-BWLT-12
Manufacturer
ams
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4WLCSP
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Current Limit :
210mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package / Case :
4-UFBGA, WLCSP
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Voltage :
1.2V
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
60μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
200mA
Datasheets
AS1369-BWLT-12
ams AS1369-BWLT-12
Enable Fixed PMIC 4-UFBGA, WLCSP
AS1369-BWLT-12 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-UFBGA, WLCSP case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 200mA.