AS1362-BTTT-28
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AS1362-BTTT-28
Manufacturer
ams
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT23-6
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
170mV
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 300mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable, Power Good
Output Voltage :
2.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Current - Output :
300mA
PSRR :
92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AS1362-BTTT-28
ams AS1362-BTTT-28
Enable, Power Good Fixed PMIC SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
AS1362-BTTT-28 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 300mA at the moment. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 6 pins.
AS1362-BTTT-28 Features
170mV dropout voltage