ARR07L103KGA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARR07L103KGA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
2.5 %
Mount :
Through Hole
Height :
7.62mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
ARR Indust X7R HT200C
Feature :
High Temperature
Lead Diameter :
508 µm
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Style :
Straight
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Datasheets
ARR07L103KGA
KEMET ARR07L103KGA
ARR Indust X7R HT200C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C High Temperature Through Hole Radial