ARR05D124KGS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARR05D124KGS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 100V X7R RADIAL
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Size Code :
2010
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Series :
ARR Indust X7R HT200C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Published :
2008
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.54mm
Capacitance :
0.12μF
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Custom Capabilities :
Other Tolerances Available Upon Request
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Feature :
High Temperature
Lead Style :
Straight
Datasheets
ARR05D124KGS
KEMET ARR05D124KGS
ARR Indust X7R HT200C 0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial