ARR06A104KGS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ARR06A104KGS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R RADIAL
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
No
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
0.1μF
Factory Lead Time :
43 Weeks
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Terminations :
2
Feature :
High Temperature
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Series :
ARR Indust X7R HT200C
Size / Dimension :
0.300Lx0.100W 7.62mmx2.54mm
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.08mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
2008
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
ARR06A104KGS
KEMET ARR06A104KGS
ARR Indust X7R HT200C 0.1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.100W 7.62mmx2.54mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial
ARR06A104KGS Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.300Lx0.100W 7.62mmx2.54mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.5.08mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
ARR06A104KGS Features
a size/dimension of 0.300Lx0.100W 7.62mmx2.54mm