AR0220AT3R00XUEA0-DPBR
Mfr.Part #
AR0220AT3R00XUEA0-DPBR
Manufacturer
onsemi
Package / Case
87-LBGA
Datasheet
Download
Description
IMAGE SENSOR CMOS IBGA-87
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optical Sensors - Image Sensors, Camera
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
Dynamic Range :
120 dB
Pixel Size :
4.2μmx4.2μm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Output Range :
0.40-1.20V
Additional Feature :
ELECTRONIC ROLLING SHUTTER; IT ALSO OPERATES AT 2.8 V ANALOG NOMINAL SUPPLY VOLTAGE
Body Height :
1.65mm
Operating Current-Max :
220mA
Body Length or Diameter :
12mm
Type :
CMOS
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Master Clock :
27 MHz
Package / Case :
87-LBGA
Active Pixel Array :
1828H x 948V
Frames per Second :
60
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
105°C
JESD-609 Code :
e1
Optical Format :
1/1.8 inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Body Breadth :
9 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Automotive, AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.26V
CMOS 4.2μmx4.2μm 3 (168 Hours) 1828H x 948V 60 Frames per Second 87-LBGA 120 dB
AR0220AT3R00XUEA0-DPBR Overview
Safety protection is provided by putting the image sensors in 87-LBGA packages. It is recommended that the image sensor's dynamic range is 120 dB. A 1/1.8 inch format image sensor is specified. Image sensors are capable of supplying only 1.26V voltage. lmage sensors should, however, provide 1.14V voltage as a minimum. Image sensors should not be exposed to temperatures greater than 105°C. Electronic parts, however, should have a temperature above -40°C. While operating, image sensors can only carry 220mA of current.
AR0220AT3R00XUEA0-DPBR Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Pixel Size: 4.2μmx4.2μm
Active Pixel Array: 1828H x 948V
Automotive, AEC-Q100 Series
Master Clock: 27 MHz