AR0220AT3C00XUEA0-DRBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR0220AT3C00XUEA0-DRBR
Manufacturer
onsemi
Package / Case
87-LBGA
Datasheet
Download
Description
IMAGE SENSOR CMOS IBGA-87
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optical Sensors - Image Sensors, Camera
Dynamic Range :
120 dB
Master Clock :
27 MHz
Output Range :
0.40-1.20V
Frames per Second :
60
Type :
CMOS
JESD-609 Code :
e1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.26V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Active Pixel Array :
1828H x 948V
Body Breadth :
9 mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Optical Format :
1/1.8 inch
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
Mounting Feature :
Surface Mount
Body Height :
1.65mm
Body Length or Diameter :
12mm
Package / Case :
87-LBGA
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
105°C
Additional Feature :
ELECTRONIC ROLLING SHUTTER; IT ALSO OPERATES AT 2.8 V ANALOG NOMINAL SUPPLY VOLTAGE
Operating Current-Max :
220mA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Pixel Size :
4.2μmx4.2μm
Factory Lead Time :
19 Weeks
CMOS 4.2μmx4.2μm 3 (168 Hours) 1828H x 948V 60 Frames per Second 87-LBGA 120 dB
AR0220AT3C00XUEA0-DRBR Overview
87-LBGA packages protect the image sensors. An image sensor with a dynamic range of 120 dB should be used. Image sensor optical format is 1/1.8 inch. The maximum voltage supplied by an image sensor is 1.26V. However, image sensors should provide a voltage of 1.14V. It is essential that the temperature of the image sensor does not exceed 105°C to ensure its functionality. However, these electronic components need to be heated above -40°C. It is possible for image sensors to operate with a maximum current of 220mA.
AR0220AT3C00XUEA0-DRBR Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Pixel Size: 4.2μmx4.2μm
Active Pixel Array: 1828H x 948V
Automotive, AEC-Q100 Series
Master Clock: 27 MHz