AR 24-HZL/07/7-TT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR 24-HZL/07/7-TT
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
IC Sockets
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Housing Material :
Thermoplastic, Polyester
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Factory Lead Time :
23 Weeks
Packaging :
Tube
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
24
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions or Pins (Grid) :
24 (2 x 12)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Resistance :
4mOhm
Contact Material - Post :
BERYLLIUM COPPER
Feature :
Open Frame
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
AR 24-HZL/07/7-TT
Introducing IC Sockets ASSMANN WSW Components AR 24-HZL/07/7-TT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, AR 24-HZL/07/7-TT pinout, AR 24-HZL/07/7-TT datasheet PDF, AR 24-HZL/07/7-TT amp .Beyond IC Sockets ASSMANN WSW Components AR 24-HZL/07/7-TT ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.