AQH1213AZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQH1213AZ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-600V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Load :
0V~600V
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Number of Pins :
7
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.4mm
Series :
AQ-H
Relay Type :
Relay
Number of Elements :
1
Isolation Voltage-Max :
5000V
Termination Style :
Gull wing
Load Current :
600mA
Throw Configuration :
SPST
Max Input Current :
50mA
Output Type :
AC, Zero Cross
Mount :
Surface Mount
Forward Current-Max :
0.05A
Output Voltage :
600V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height :
3.4mm
Termination :
Gull wing
Package / Case :
8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Length :
9.78mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Voltage :
600V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
Voltage - Input :
1.21VDC
Datasheets
AQH1213AZ
Introducing Solid State Relays Panasonic AQH1213AZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Package / Case:8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Mounting Type:Surface Mount, AQH1213AZ pinout, AQH1213AZ datasheet PDF, AQH1213AZ amp .Beyond Solid State Relays Panasonic AQH1213AZ ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic AQH1213AZ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V