AQH1213AX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQH1213AX
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-600V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Package / Case :
8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Number of Elements :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSS OVER CIRCUIT
Output Voltage :
600V
Relay Type :
Relay
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Forward Current-Max :
0.05A
Load Current :
600mA
Number of Pins :
7
Series :
AQ-H
Voltage - Load :
0V~600V
Isolation Voltage :
5kV
Radiation Hardening :
No
Throw Configuration :
SPST
Max Operating Temperature :
85°C
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Length :
9.78mm
Lead Free :
Lead Free
Max Input Current :
50mA
Input Current :
50mA
Voltage - Input :
1.21VDC
Width :
6.4mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-30°C
Termination :
Gull wing
Height :
3.4mm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Voltage :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Gull wing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
AC, Zero Cross
Datasheets
AQH1213AX
Introducing Solid State Relays Panasonic AQH1213AX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SMD (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:7, AQH1213AX pinout, AQH1213AX datasheet PDF, AQH1213AX amp .Beyond Solid State Relays Panasonic AQH1213AX ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic AQH1213AX
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V