AQB1A2-T18/30VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQB1A2-T18/30VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Throw Configuration :
SPST
Package / Case :
4-SIP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Voltage - Load :
75V~250V
Isolation Voltage-Max :
1500V
Operating Temperature (Max) :
80°C
Output Type :
AC
Series :
AQ-B
Published :
Load Current :
1A
Voltage - Input :
18V~30VDC
Operating Temperature (Min) :
-20°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
UL APPROVED
Termination Style :
PC Pin
Lead Free :
Lead Free
On-State Current-Max :
10A