AQ2A2-C1-ZT24VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ2A2-C1-ZT24VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 75-250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current :
2A
Relay Type :
Relay
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Width :
9mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Height :
24mm
Length :
45mm
Max Output Voltage :
250V
Voltage - Load :
75V~250V
Max Output Current :
2A
Mount :
Through Hole
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
4
Termination :
PC Pin
Series :
AQ8
Load Current :
2A
Output Type :
AC, Zero Cross
Throw Configuration :
SPST
Termination Style :
PC Pin
Output Voltage :
250V
Package / Case :
4-SIP
Supplier Device Package :
4-SIL
Voltage - Input :
21.6V~26.4VDC