AQ2A2-C1-T24VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ2A2-C1-T24VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 75-250V
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
2A
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
80°C
Max Output Voltage :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
24mm
Output Current :
2A
Throw Configuration :
SPST
Package / Case :
4-SIP
Max Supply Voltage :
250V
Termination :
PC Pin
Mount :
PCB, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
250V
Termination Style :
PC Pin
Series :
AQ8
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
21.6V~26.4VDC
Output Type :
AC
Published :
2000
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
9mm
Length :
45mm
Min Operating Temperature :
-30°C
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Load :
75V~250V
Min Supply Voltage :
75V
Isolation Voltage :
3kV