AQ137M1R0BA1BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ137M1R0BA1BE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Feature :
High Q, Low Loss
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
500V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
2.5908mm
Series :
AQ
Temperature Coefficient :
M
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Dielectric :
C0G
Capacitance :
1pF
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e4
Termination :
SMD/SMT
Published :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
AQ137M1R0BA1BE
KYOCERA AVX AQ137M1R0BA1BE
AQ 1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ137M1R0BA1BE Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is M.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
AQ137M1R0BA1BE Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V