AQ131M561JA1ME
Mfr.Part #
AQ131M561JA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 100V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
M
Capacitance :
560pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Tolerance :
±5%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.5908mm
Height :
2.79mm
Series :
AQ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Depth :
2.79mm
Datasheets
AQ131M561JA1ME
KYOCERA AVX AQ131M561JA1ME
AQ 560pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ131M561JA1ME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
AQ131M561JA1ME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V