AQ137M0R8BA7ME
Mfr.Part #
AQ137M0R8BA7ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.8PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
AQ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2.79mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Published :
Temperature Coefficient :
M
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.8pF
Tolerance :
±0.1pF
JESD-609 Code :
e4
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Feature :
High Q, Low Loss
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.79mm
Thickness :
2.5908mm
Dielectric :
C0G
Datasheets
AQ137M0R8BA7ME
KYOCERA AVX AQ137M0R8BA7ME
AQ 0.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ137M0R8BA7ME Overview
This device's program size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
AQ137M0R8BA7ME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V