AQ137A270JA1ME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ137A270JA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
27pF
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
AQ
Temperature Coefficient :
A
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
2.5908mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Depth :
2.79mm
Number of Terminations :
2
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Height :
2.79mm
Datasheets
AQ137A270JA1ME
KYOCERA AVX AQ137A270JA1ME
AQ 27pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ137A270JA1ME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
AQ137A270JA1ME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V