AQ132M271JA1ME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQ132M271JA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 200V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.5908mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e4
Series :
AQ
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
200V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
M
Number of Terminations :
2
Capacitance :
270pF
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
AQ132M271JA1ME
KYOCERA AVX AQ132M271JA1ME
AQ 270pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
AQ132M271JA1ME Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
AQ132M271JA1ME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V