AQ132A361FA7WE
Mfr.Part #
AQ132A361FA7WE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1.676mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packing Method :
WAFFLE PACK
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
Size Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
1%
Length :
2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
Pbfree Code :
yes
Published :
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
360pF
Datasheets
AQ132A361FA7WE
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 1% 360pF 200V