APXE2R5ARA471MF80G
Mfr.Part #
APXE2R5ARA471MF80G
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Stock
360
In Stock :
360
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Ripple Current :
3.6A
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Leakage Current :
235μA
Series :
NPCAP™-PXE
Dissipation Factor :
0.12 %
Life (Hours) :
2000 hours
Resistance :
13mOhm
Published :
2015
Radiation Hardening :
No
Height :
6.6mm
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.6A @ 100kHz
Capacitance :
470µF
United Chemi-Con APXE2R5ARA471MF80G
470μF ±20% Radial, Can - SMD 0.303 7.70mm Tape & Reel (TR) 13mOhm NPCAP™-PXE Surface Mount Polymer General Purpose