APX803S05-31SA-7
Mfr.Part #
APX803S05-31SA-7
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23
Supervisors
Number of Channels :
Tape and Reel (TR)
Adjustable Threshold :
No
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e3
Reset :
Active Low
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Reset Timeout :
20ms Minimum
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Factory Lead Time :
23 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
3
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Threshold :
3.08V
Number of Voltages Monitored :
Datasheets
APX803S05-31SA-7
Diodes Incorporated APX803S05-31SA-7
Supervisors Diodes Incorporated APX803S05-31SA-7 Overview
APX803S05-31SA-7 Features
This supervisor IC boasts several key features including:
  • Single voltage threshold level of 3.1V, making it suitable for lower voltage applications.
  • Precision monitoring for 3.05V supply voltages, ensuring system reliability under varying power conditions.