APX803-40SAG-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APX803-40SAG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Supervisors
Number of Terminations :
3
Base Part Number :
APX803
Mount :
Surface Mount
Length :
2.9mm
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Overvoltage Threshold :
4V
Max Power Dissipation :
400mW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Monitored Inputs :
4
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
5.5V
Reset Timeout :
140ms Minimum
Terminal Pitch :
0.96mm
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reset :
Active Low
Output :
Open Drain or Open Collector
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Min Supply Voltage :
1.1V
Adjustable Threshold :
No
Number of Channels :
1
Min Reset Threshold Voltage :
3.94V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Pins :
Max Reset Threshold Voltage :
4.06V
Reset Delay Time :
200 ms
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Weight :
7.994566mg
Power Dissipation :
400mW
Threshold Voltage :
+4.0V