APX803D-29SRG-7
Mfr.Part #
APX803D-29SRG-7
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23R
EAR99
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Threshold :
2.93V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Current :
30µA
Number of Functions :
Dual
Reset Delay Time :
3.3 ms
Watchdog Timer :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
3
Reset :
Active Low
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
400mW
REACH SVHC :
No SVHC
Reset Timeout :
1ms Minimum
Max Reset Threshold Voltage :
2.96V
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
Number of Voltages Monitored :
Min Reset Threshold Voltage :
2.89V
Adjustable Threshold :
No
Length :
2.9mm
Published :
2006
Max Supply Voltage :
5.5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Threshold Voltage :
+2.93V
Supply Current-Max (Isup) :
0.04mA
Power Dissipation :
400mW
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output :
Open Drain or Open Collector
Lead Free :
Lead Free
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.1V
Base Part Number :
APX803D-29
Terminal Pitch :
0.96mm