APT60DQ60BCTG
Mfr.Part #
APT60DQ60BCTG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 60A TO247
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
1997
Mount :
Radial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Average Rectified Current :
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 60A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Factory Lead Time :
25 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Mounting Type :
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600A
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-247-3
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Common Cathode
JESD-609 Code :
e1
Reverse Voltage (DC) :
600V
Length :
21.46mm
Recovery Time :
26 ns
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
175°C
Pin Count :
3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
25μA
Forward Voltage :
2V
Voltage - Rated DC :
600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current Rating :
60A
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Forward Current :
60A
Number of Phases :
1
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Reverse Recovery Time :
35 ns
Width :
16.26mm
Max Surge Current :
600A
Weight :
38.000013g
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Height :
5.31mm
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Datasheets
APT60DQ60BCTG
Microchip Technology APT60DQ60BCTG
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 60A 600V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
APT60DQ60BCTG Overview
Devices that have a forward voltage of 2V will operate.Keeping the surge current under 600A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 60A will operate.Array is possible to draw current from the part of 60A.The reverse voltage peak of this device is 25μA.
APT60DQ60BCTG Features
2V forward voltage
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
APT60DQ60BCTG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT60DQ60BCTG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23