APT38F50J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT38F50J
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 38A ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±30V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
33 ns
Number of Terminations :
4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
220nC @ 10V
Number of Elements :
1
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Pins :
4
Mounting Type :
Chassis Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
RoHS Status :
RoHS Compliant
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
Power Dissipation-Max :
355W Tc
Radiation Hardening :
No
Published :
Turn On Delay Time :
38 ns
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation :
355W
Series :
POWER MOS 8™
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 28A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
38A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
38A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Rise Time :
45ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Datasheets
APT38F50J
Microchip Technology APT38F50J
N-Channel Tube 100m Ω @ 28A, 10V ±30V 8800pF @ 25V 220nC @ 10V 500V SOT-227-4, miniBLOC
APT38F50J Overview
A device's maximum input capacitance is 8800pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 38A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 100 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 38 ns.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 500V.To operate this transistor, you need to apply a 500V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
APT38F50J Features
a continuous drain current (ID) of 38A
the turn-off delay time is 100 ns
a 500V drain to source voltage (Vdss)