APT34F60BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT34F60BG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 34A TO247-3
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Lead Free :
Lead Free
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
34A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6640pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
624W Tc
Input Capacitance :
6.64nF
Current Rating :
34A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
165nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
TO-247-3
Continuous Drain Current (ID) :
34A
Package / Case :
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
210mOhm @ 17A, 10V
Packaging :
Tube
Voltage - Rated DC :
600V
Rds On Max :
210 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vgs (Max) :
±30V
Series :
POWER MOS 8™
Mount :
Through Hole
Datasheets
APT34F60BG
Microsemi APT34F60BG
N-Channel Tube 210mOhm @ 17A, 10V ±30V 6640pF @ 25V 165nC @ 10V 600V TO-247-3
APT34F60BG Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 6640pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 34A continuous drain current (ID).For this transistor to work, a voltage 600V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
APT34F60BG Features
a continuous drain current (ID) of 34A
a 600V drain to source voltage (Vdss)