APT32F120J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT32F120J
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1200V 33A ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current Rating :
32A
Packaging :
Tube
Drain to Source Breakdown Voltage :
1.2kV
Factory Lead Time :
22 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
4
Element Configuration :
Single
Number of Channels :
1
FET Type :
N-Channel
Rise Time :
60ns
Width :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
4
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
38.2mm
Fall Time (Typ) :
90 ns
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Turn-Off Delay Time :
315 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
18200pF @ 25V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2700 mJ
Power Dissipation-Max :
960W Tc
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Pins :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Series :
POWER MOS 8™
Power Dissipation :
960W
Continuous Drain Current (ID) :
33A
Radiation Hardening :
No
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
33A Tc
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Transistor Element Material :
SILICON
Drain-source On Resistance-Max :
0.32Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
320m Ω @ 25A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
560nC @ 10V
Height :
9.6mm
Terminal Position :
UPPER
Vgs (Max) :
±30V
Weight :
30.000004g
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Turn On Delay Time :
100 ns
Case Connection :
Isolated
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
APT32F120J
Microchip Technology APT32F120J
N-Channel Tube 320m Ω @ 25A, 10V ±30V 18200pF @ 25V 560nC @ 10V 1200V SOT-227-4, miniBLOC
APT32F120J Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 2700 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 18200pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 33A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=1.2kV and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 1.2kV (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 315 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 100 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 1200V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
APT32F120J Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2700 mJ
a continuous drain current (ID) of 33A
a drain-to-source breakdown voltage of 1.2kV voltage
the turn-off delay time is 315 ns
a 1200V drain to source voltage (Vdss)