APT20M45SVFRG
Mfr.Part #
APT20M45SVFRG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET N-CH 200V 56A D3PAK
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
7 ns
Turn On Delay Time :
12 ns
Number of Elements :
1
Number of Pins :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
56A Tc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time :
14ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
43 ns
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4860pF @ 25V
Current Rating :
56A
Series :
POWER MOS V®
Supplier Device Package :
D3 [S]
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation :
300W
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Continuous Drain Current (ID) :
56A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Input Capacitance :
4.86nF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
195nC @ 10V
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
Datasheets
APT20M45SVFRG
Microchip Technology APT20M45SVFRG
N-Channel Tube 45mOhm @ 500mA, 10V 4860pF @ 25V 195nC @ 10V 200V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
APT20M45SVFRG Overview
The maximum input capacitance of this device is 4860pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 56A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 43 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 12 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 200V in order to operate.
APT20M45SVFRG Features
a continuous drain current (ID) of 56A
the turn-off delay time is 43 ns
a 200V drain to source voltage (Vdss)