APD0609470M035R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APD0609470M035R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
APD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Capacitance :
47 µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.5 A @ 100 kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
75 mA @ 120 Hz
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
35 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.386" (9.80mm)
Ratings :
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Datasheets
APD0609470M035R
KYOCERA AVX APD0609470M035R
47 μF ±20% Radial, Can - SMD 45mOhm APD Surface Mount Polymer General Purpose