APC1206T499RZ
Mfr.Part #
APC1206T499RZ
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
1/8 WATTS PRECISION CHIP 499 OHM
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
RoHS :
Details
Series :
APC
Technology :
Thin Film
Height :
0.55 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.55 mm
Ratings :
Operating Temperature Range :
- 55 C to+ 155 C
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Resistance :
499 Ohms
Composition :
Thin Film
Type :
Precision Thin Film Chip Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thin Film Resistors
Brand :
ARCOL / Ohmite
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Length :
3.05 mm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Voltage Rating :
150 V
Features :
Datasheets
APC1206T499RZ
Ohmite APC1206T499RZ
APC Series, Thin Film, 499 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C