APC1206T1K00Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APC1206T1K00Z
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
1/8 WATTS PRECISION CHIP 1 KILOO
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±0.01%
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Precision Thin Film Chip Resistors
Supplier Device Package :
Height :
0.55 mm
Composition :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Type :
Thin Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Length :
3.05 mm
Resistance :
1 kOhms
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Series :
APC
Voltage Rating :
150 V
Width :
1.55 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Brand :
ARCOL / Ohmite
Ratings :
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thin Film
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Failure Rate :
Operating Temperature Range :
- 55 C to+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
APC1206T1K00Z
Ohmite APC1206T1K00Z
APC Series, Thin Film, 1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C