APA1012181M050R
Mfr.Part #
APA1012181M050R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lead Spacing :
Type :
Polymer
Series :
APA
Voltage - Rated :
50 V
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Capacitance :
180 µF
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.95 A @ 100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
147.5 mA @ 120 Hz
Datasheets
APA1012181M050R
KYOCERA AVX APA1012181M050R
180 μF ±20% Radial, Can - SMD 26mOhm APA Surface Mount Polymer General Purpose