AP7375Q-50SP-13
Mfr.Part #
AP7375Q-50SP-13
Package / Case
SO-8EP
Description
LDOCMOSLOWCURRSO-8EPT&R2.5K
Voltage Regulators - Linear
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Input (Max) :
3V
Output Voltage :
5 V
Number of Outputs :
1 Output
Supplier Device Package :
8-SO-EP
Type :
ULDO Regulator
Series :
AP7375Q
RoHS :
Details
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Output :
350mA
Line Regulation :
0.01 %/V
Quiescent Current :
2.1 uA
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage :
1.2 V
Control Features :
Current Limit, Enable
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Current :
350 mA
Current - Quiescent (Iq) :
8 µA
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 300mA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Output (Max) :
Polarity :
FIXED
Product :
LDO Regulators
Package / Case :
SO-8EP
Packaging :
Cut Tape
Load Regulation :
0.02 %/mA
Datasheets
AP7375Q-50SP-13
Diodes Incorporated AP7375Q-50SP-13
[Voltage Regulators - Linear] Overview
AP7375Q-50SP-13 Features
  • Low Dropout Voltage: With an ultra-low dropout voltage of just 50mV at 150mA load, this regulator ensures minimal power loss, maximizing energy efficiency in your circuits.
  • Wide Input Voltage Range: Operating flawlessly within a broad input voltage range of 2.5V to 6V, this regulator offers versatility and compatibility with various power sources.