AP7311-15WG-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AP7311-15WG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT25
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation :
640W
Packing Method :
Tape and Reel
Pin Count :
5
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage 1 :
1.5V
Max Power Dissipation :
640mW
ECCN Code :
EAR99
Control Features :
Enable
JESD-609 Code :
e3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Min Current Limit :
200mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Number of Pins :
5
Accuracy :
2 %
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Output Configuration :
Positive
Radiation Hardening :
No
Voltage Tolerance-Max :
2%
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 150mA
Number of Functions :
1
Length :
3mm
Quiescent Current :
55μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Max Output Current :
150mA
Voltage - Input (Max) :
6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
2V
Published :
Current - Supply (Max) :
85μA
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
1.5V
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
19 Weeks
PSRR :
65dB (100Hz)