AP7366-28SN-7
Mfr.Part #
AP7366-28SN-7
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.8V 600MA 6DFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Control Features :
Enable
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 600mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Current - Output :
600mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA