AP7365-18ERG-13
Mfr.Part #
AP7365-18ERG-13
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
IC REG LINEAR 1.8V 600MA SOT223R
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage1-Nom :
0.37V
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
3.5mm
Quiescent Current :
35μA
Length :
6.5mm
1
Pin Count :
4
Weight :
7.994566mg
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 600mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Input Voltage :
2V
Accuracy :
2 %
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Voltage 1 :
1.8V
Min Current Limit :
800mA
Output Voltage :
1.8V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
2.3mm
Packing Method :
Tape and Reel
PSRR :
65dB (1kHz)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Max Output Current :
600mA
Radiation Hardening :
No
Positive
Base Part Number :
AP7365
Number of Outputs :
Voltage Tolerance-Max :
2%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
4
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
AP7365-18ERG-13
Diodes Incorporated AP7365-18ERG-13
[Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7365-18ERG-13] Overview
This integrated circuit, the AP7365-18ERG-13 from Diodes Incorporated, is a powerful linear voltage regulator designed to provide a stable output voltage of 1.8V with a maximum current of 600mA. Engineered with precision and reliability in mind, this component ensures consistent performance in a variety of electronic applications.
AP7365-18ERG-13 Features
  • Stable Output: Provides a constant output voltage of 1.8V, ensuring reliable operation of connected devices.
  • High Current Capability: With a maximum output current of 600mA, it can support a wide range of loads.