AP7363-33D-13
Mfr.Part #
AP7363-33D-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO252
Voltage Regulators - Linear
Height Seated (Max) :
2.52mm
Contact Plating :
Tin
Accuracy :
1.5 %
Lead Free :
Lead Free
Length :
6.58mm
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
AP7363
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
2
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Pitch :
2.286mm
PSRR :
65dB ~ 61dB (120Hz ~ 1kHz)
Quiescent Current :
1mA
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Current :
500mA
Min Input Voltage :
2.2V
Output Voltage :
3.3V
Weight :
3.949996g
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Dropout Voltage :
280mV
Voltage Dropout (Max) :
0.24V @ 1.5A
Reference Voltage :
800mV
Max Output Current :
1.5A
1
REACH SVHC :
No SVHC
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
1.2mA