AP7361EA-12ER-13
Mfr.Part #
AP7361EA-12ER-13
Package / Case
Axial
Description
LDO CMOS HICURR SOT223 T&R 2.5K
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
PTF
Tolerance :
±0.5%
Current - Output :
1A
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
2
Number of Regulators :
1
Product Status :
Active
Features :
Moisture Resistant
Composition :
Metal Film
Product Category :
Diodes Inc.
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
914 kOhms
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Control Features :
Current Limit
Voltage - Output (Max) :
Height - Seated (Max) :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.145 Dia x 0.375 L (3.68mm x 9.53mm)
Voltage Dropout (Max) :
Voltage - Input (Max) :
6V
Package / Case :
Datasheets
AP7361EA-12ER-13
Diodes Incorporated AP7361EA-12ER-13
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7361EA-12ER-13 Overview
AP7361EA-12ER-13 Features
  • Low dropout voltage ensures efficient operation under lower input voltage conditions.
  • High current capability, suitable for applications requiring up to 1A output.