AP7361C-28SP-13
Mfr.Part #
AP7361C-28SP-13
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.8V 1A 8SO
ROHS3 Compliant
Input Voltage (Min) :
3.8V
Control Features :
Enable
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
4.9mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Surface Mount
Min Current Limit :
1.1A
Output Voltage 1 :
2.8V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
2.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Width :
3.9mm
Number of Regulators :
1
JESD-609 Code :
e3
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 1A Typ
Dropout Voltage :
360mV
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Voltage - Input (Max) :
6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AP7361C-28SP-13
Introducing Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7361C-28SP-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:8, AP7361C-28SP-13 pinout, AP7361C-28SP-13 datasheet PDF, AP7361C-28SP-13 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7361C-28SP-13 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated AP7361C-28SP-13
Voltage Regulators - Linear Diodes Incorporated AP7361C-28SP-13 Overview
AP7361C-28SP-13 Features
The AP7361C-28SP-13 offers several features that make it a top choice for designers. It outputs a steady 2.8V with a current capacity of up to 1A, suitable for powering sensitive components. The device's thermal protection mechanism prevents overheating, while its low dropout rate enhances overall efficiency. Additionally, the compact 8SO package allows for integration in space-constrained applications without sacrificing performance.