AP7361C-15D-13
Mfr.Part #
AP7361C-15D-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO252
Positive
Height Seated (Max) :
2.52mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
23 Weeks
Length :
6.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage :
1.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
2.286mm
Terminal Position :
Single
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
570mV
Mount :
Surface Mount
Input Voltage (Min) :
2.2V
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
1 (Unlimited)
Current - Output :
1A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage Dropout (Max) :
0.57V @ 1A Typ
Output Voltage 1 :
1.5V