AP7361C-12D-13
Mfr.Part #
AP7361C-12D-13
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-3
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
2.52mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
6.58mm
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Mounting Type :
Surface Mount
Min Current Limit :
1.1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Voltage (Min) :
2.2V
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 1A
Voltage - Input (Max) :
6V
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Position :
Single
Terminal Pitch :
2.286mm
Output Voltage 1 :
1.2V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Output :
1A
Output Voltage :
1.2V