AP7361-12FGE-7
Mfr.Part #
AP7361-12FGE-7
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8UDFN
Length :
3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
8
Published :
PSRR :
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Reference Voltage :
800mV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
NO LEAD
Contact Plating :
Gold
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Output Current :
1A
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Accuracy :
1 %
Control Features :
Enable
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
Qualification Status :
Not Qualified
Min Current Limit :
1.1A
Output Voltage 1 :
1.2V
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Input Voltage :
2.2V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Max Power Dissipation :
1.7W
Voltage - Input (Max) :
6V
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Voltage Tolerance-Max :
3%
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Packing Method :
Tape and Reel
Quiescent Current :
90μA
Number of Regulators :
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 1A
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
1.2V
Number of Pins :
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
AP7361
Height Seated (Max) :
0.63mm
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
AP7361-12FGE-7
Diodes Incorporated AP7361-12FGE-7
[Voltage Regulators - Linear] Diodes Incorporated AP7361-12FGE-7 Overview
Introducing the AP7361-12FGE-7 by Diodes Incorporated, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the most demanding power management requirements. This high-performance integrated circuit (IC) boasts a remarkable 1.2V output voltage and a robust 1A current capability, all housed in a compact 8UDFN package. With its exceptional precision and efficiency, the AP7361-12FGE-7 is engineered to deliver stable and reliable power supply solutions across various applications.